Vi i femman

Varför är det bäst att vara på femman? Det är roligt att vara på femman för vi får ordna Halloweendisco, vara värdar på julfesten och börja ett klassband. På femman har vi haft mera musik och vi har en klass som har jätte roligt tillsammans, fast ibland bråkar vi… Det är i alla fall bra att vara sjätteklassist nästa år.
Femman började bra och vi har jobbat hårt i historia och vi har läst om civilisationerna och antikens Grekland och massor annat. Det är roligt att vi får hålla på med projekt! På hösten höll vi på med Tove Jansson och Vargbröder. Just nu håller vi på med Fröken Europa i BiGe.
I matten får vi lyssna på musik ibland, det är bra!
Elever i M 5A

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

En kommentar till Vi i femman

  1. Mia skriver:

    Roligt att läsa vad ni sysslat med på sistone. Tack att jag fick vara med er i klassen förra veckan. Kämpa på fina femmor!

Kommentarer inaktiverade.