Om att söka jobb – UngInfo på besök i nian

Tisdagen 20.1.2015 hade niorna besök av Mimmi Malik från UngInfo. Vi fick höra om hur man söker jobb. Det kan väl inte vara så svårt? Men visst, att skriva en korrekt CV, hitta ett lämpligt jobb, att skriva en ansökan och att skicka den är redan det något man skall göra mycket noggrant. Ifall man får en intervju skall man vara på plats i tid och ge ett positivt intryck. Tävlan om arbetsplatser är hård och inte alla intervjuer leder till ett jobb. Ifall man lyckas knipa en arbetsplats måste man ännu ha koll på vad det skall stå i arbetsavtalet så att man inte blir lurad. T.ex. skall man kolla att man inte skriver under ett s.k. ”noll-avtal” – en tråkig fälla många unga gått i. När man har koll på det här och mycket mer kan man känna sig lugn och njuta av sitt arbete!

Niorna har fått en bra start i sin sommarjobbsökning. Vi fortsätter att skriva både CV och arbetsansökan på elevhandledningen och Mimmi lovade ta emot ungdomar för handledning på Luckan. Man kan boka tid och hitta mera info på http://unginfo.fi/

unginfo arbete

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.