Snart är det bal och vi är beredda!

Inbjudan till fest

Vi jobbar med ordklasserna i fyran.

Då vi talar om VERB listas ord så som hoppa, trampa, rocka, klampa, valsa och svänga. Listan fortsätter med klappa, följa, leda, snubbla, snurra, halka och skratta.

Vi fortsätter till ADJEKTIV och ord som snygg, svettig, speciell, fundersam, nervös, lätt, snurrig, hopplös och elegant lyfts upp. Listan utökas med pinsam, pirrig, vacker, hopsig, rockig, rolig, hösslig och lugn. Också ord som klumig, högtidlig, fin, beredd och galen uttalas.

I kolumnen med SUBSTANTIV skriver vi sedan tillsammans orden musik, övning, dans, finkläder och fyror. Senast vid de sista orden skål, Finlandiahuset, bal och Jussi Pajunen är det klart vad vi alla tänker på för tillfället.

Fyrornas självständighetsbal på Finlandiahuset står bakom knuten och vi är beredda!

Danssteg

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.