Företagsbyn

Fredagen den 8 april 2016 besökte alla sjätteklassare från Hoplax och Toppan Företagsbyn.

Vi hade haft tio förberedande lektioner där vi gick igenom mycket som hade med företag och ekonomi att göra. Vi lärde oss om yrken, skatter, löner, banker, offentliga tjänster, samfund, reklam med mera.

I Företagsbyn fick alla ett på förhand bestämt yrke i ett på förhand bestämt företag. Någon var stadsdirektör, någon var VD, någon var produktchef och någon var försäljare. Lönen, ja den var också olika beroende på yrket, så där som på riktigt.

Alla tog sina uppgifter på fullaste allvar, som sig bör i arbetslivet. Vi fick beröm av arrangörerna som tyckte att vår skola var absolut en TOP-3 skola under det gångna året. Det var roligt att höra.

Kommentarer av eleverna när de trötta men nöjda slutat sin dag och förhoppningsvis sett till att företaget gjorde vinst, var bland annat:

-roligt

-lärorikt

-stressigt

-bästa dagen

-mycket bättre än en vanlig skoldag

Företagsbyn 1

Alepas VD och försäljare

 

 

 

Företagsbyn 2

Journalister på Helsingin Uutiset

 

 

 

Med så här bra företagare får vi Finland på fötter igen,

hälsar Robert.

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.