Kårböle gjorde egen rabarbersaft från egen trädgård

Rabarbersaft

(klicka gärna på bilden så den förstoras!)

De flesta i Kårböle åk 3-6 var med och lagade egen rabarbersaft på måndagen den 30.5. Först skötte åk 5 trädgården under en lektion, dvs. gallrade ogräs, planterade plantor, vattnade och samlade en större mängd färsk rabarber. Nästa lektion skivade åk 3 rabarbern, kokade den samt mätte socker och citroner i grytorna.  

Till sist svalnade “soppan” och en del av åk 4 hällde den färdiga saften genom en sil i flaskor, till vilka elever från  åk 6 hade planerat fina etiketter. Och voilá! Chateau De Kårböle 2016 var färdigt att kylas ner för att avnjutas på vårfesten i morgon och under cykelutfärden på torsdagen.

H: Hoplaxskolan i Kårböle åk 3-6

 

 

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.