Barack för teknisk slöjd i Munksnäs

Nog fick vi vänta och nog fick vi kämpa för att den skulle bli av, men nu är den verklighet!

Sportplanerna i Munksnäs krymper alltmer då skolorna i tur och ordning behöver utrymmen under sina grundsaneringar. Vår högstadieenhet Hoplax 7-9 är som bäst i turen och vistas sedan årsskiftet i barackerna på Bredviksvägens sportplan. Ett helt läsår ska vi ännu vara här, nu med ett tillägg i form av en s.k. torrbarack för den tekniska slöjden. Fem moduler sattes upp på ett par dagar. Fastän inredningen delvis var med så slutförs arbetet nu då verktygsskåpen och slöjdbänkarna sätts på plats.

Före oss vistades Munkkiniemen ala-aste i samma barack och efter oss kommer Munkkivuoren ala-aste att vara i turen. Sedan är det vi igen, men i form av vår lågstadieenhet i Munksnäs.

Slöjdbarack 1Slöjdbarack 2Slöjdbarack 3

 

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.