Föräldrakväll Vision M6-9

Fräldrakvällen i tisdags förlöpte väl. Vi var ca 50 personer på plats i den svala salen i Munksnäs-enheten 0-6. Diskussionen var stundvis mycket livlig och flera föräldrar förde fram sin oro inför det hela. Det finns bland föräldrna ett utbrett motstånd mot att sexorna skulle gå i samma Hoplax-enhet som årsurserna 7-9. Nämnas bör dock att vi även har många föräldrar som ser möjligheter i ett arrangemang med årskurserna 6-9 på samma ställe, men dessa var egentligen inte på plats denna kväll. Tack till er alla som deltog!

För de elever som ska vara först ut så blir det extra spännande. Klart är att vi inom personalen har ett stort ansvar i att planera skolgången väl och detta förbinder vi oss till.

Saken klarnar innan jul och då står det klart om den nya enhetsmodellen kör igång 2017 eller först hösten 2018.

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.